Španělsko/Albánie 2019

Moderátor: Miky_CZ

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Španělsko/Albánie 2019

#1 Příspěvek od zata » 05 úno 2019 19:57

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s cestováním po Španělsku? Je to pro nás letos jistá alternativa k Albánii, do které bychom se rádi podívali, ale v případě jednoho auta se trochu bojíme jet sami. Myslím tím hlavně z důvodu :moon se auta :-)
Ve Španělsku by nás zajímaly Pyreneje, případně jih, např. Sierra Nevada. Lze tam kempovat, jsou tam nějaké mírné offroad cesty? Co dálnice, placené? Na co si dát pozor? Lze se tam domluvit v AJ?
Plán cesty je někdy okolo 9/2019.
Díky za rady.
Naposledy upravil(a) zata dne 08 úno 2019 12:14, celkem upraveno 1 x.
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Španělsko 2019

#2 Příspěvek od MadTom » 05 úno 2019 20:15

Já bych se té Albánie vůbec nebál, maximálně pokud chceš jistotu si připlatit za pojištění repatriace ostatků, a to i ostatků auta. Když jsme jeli poprvé, tak jsme jeli sami a s ročním miminem. Měli jsem s autem drobný problém - utržená tyčka stabilizátoru. Po týdnu jsme narazili na malej servis a ti chlapi byli velice ochotní, takže naprostá pohoda.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
JulieZvire
Příspěvky: 158
Registrován: 25 led 2019 10:09
auto: 2x D2
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Španělsko 2019

#3 Příspěvek od JulieZvire » 06 úno 2019 20:47

Ahoj....
My doteď jezdili jen "onroad" výlety a ve Španělsku jsme teda nebyli, ale něco jsem si zjišťovala...
Super mobilní aplikace: IOverlander a Park4night - najdeš tam placené i neplacené tipy na kempování, servisy, montážní jámy, sprchy, pitnou vodu, wifi, offroad úseky... moc věcí. Ale bacha na ty tipy na místa na neplacené divoké kempování, už jsou většinou profláklé. V sezoně to prej objíždí policajti. Takže pak pokuta tak 200e a víc... Je to risk. Na druhou stranu nás nikdy nikdo nenačapal. Parkujeme kde se smí a do auta nám nikdo nevidí, jestli tam jsme nebo ne... No a taky jezdíme spíš jaro a podzim :)

FB skupina: https://www.facebook.com/groups/1747780735471962/ - milí lidi, poradí s kde čím ohledně cestování v autě
2x D2: shnilá a překulená

Hunting and travelling

S pozdravem J&J

Uživatelský avatar
Adam P.
Příspěvky: 954
Registrován: 20 čer 2014 13:33
tel.: 777241654
auto: defík 130 TD5 2001
Bydliště: teď drnholec, ale původem su kyjovják!

Re: Španělsko 2019

#4 Příspěvek od Adam P. » 06 úno 2019 21:44

španělsko, krásná krajina. a tím to pro mě bohužel končí. lidi asi nebudou úplně špatní, ale takto na potkání, jako turista/návštevník, bez nějakého "hlubšího" seznámení či vazby, mně přišli hodně odtažití. brali nás prostě jako cizince, se kterými nechtěli nic mít. cokoliv tam řešit představovalo fakt problém. jednak silná neochota z jejich strany + skoro nikdo anglicky ani základy. třeba v barceloně mě to dost šokovalo a to se bavím o mladých lidech, kterých jsem se snažil něco zeptat na ulici, ne o tetkách za pokladnou :( většinou maňána a tím to haslo. představa řešit tam rozbité auto nebo cokoliv horšího mě upřímě děsí. jinak jezdí jak idioti, na to se dobře připrav už dopředu. nějaké cesty jsou tam i neplacené, ale většina dálnic a silnic pro motorová vozidla je placených. a ne zrovna levných. stejně tak všechno ostatní je placené. přespat se nadivoko určitě dá, ale nečekej, že tě místní za to budou obdivovat, spíš naopak :) taky počítej, že pěkný ranec dáš jenom za to se tam vůbec dostat, protože mýto na italských a obzvláště pak francouzských dálnicích je fakt výživné. za jeden úsek dáš třeba tolik, co u nás za celý rok :( o cenách nafty nemluvě. takže s alboškou se to nedá vůbec srovnat. v obou zemích jsem byl dvakrát a kdybych měl jet potřetí, tak bez váhání volím albánii :) je teda fakt, že jsem asi lehce zaujatý, páč ti evropští jižani mě fakt neberou (myšl. taliánci a španěláci). ES jsem projel jednou až dolů do malagy a podruhé pyreneje a severní pobřeží a nějak mě to, narozdíl od albošky, prostě nechytlo. hlavně ti lidi a mentalita, jinak jak říkám, krajina nádherná. možná kdybych tam byl třeba déle, nevím. z albánie jsem byl ovšem unešený od prvního okamžiku. ale eště si furt říkám, že tomu dám šanci, takže někdy v budoucnu se do ES chcu určitě ještě podívat...
defender 130 TD5 2001 a SAAB 9-5 aero 2007 //// EX: defender 110 TD5 2003 a SAAB 9-3 LPT 2000 :)

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Španělsko 2019

#5 Příspěvek od Mirko » 07 úno 2019 10:06

Adamovi zkušenosti s lidma ve Španělsku (a obecně jižany) úplně nesdílím, možná to bylo trochu smůla. Zažil jsem tam pár dobrých výletů autem, jeden krátký např. tady: viewtopic.php?f=8&t=23362
Angličtina většinou nebyla problém, ale umím i pár slov Španělsky, takže se člověk vždycky nějak domluvil.
Dálnice jsou placené, offroad jsem nejezdil, "kempoval" jsem v autě na odpočívadlech nebo v hotelích. Otcovi tam předloni kleknul L322 a byl problém sehnat dílnu, která si troufla na vůz s instalaci LPG (není tam tak rozšířený), ale všichni se snažili o pomoc, nakonec našli společnýma sílama servis, který to do druhého dne dal do kupy a jelo se dál.
V létě tam dokáže být fakt vedro, takže začátek září je možná v horách snesitelný, ale jinde bych si to odpustil...

Uživatelský avatar
Adam P.
Příspěvky: 954
Registrován: 20 čer 2014 13:33
tel.: 777241654
auto: defík 130 TD5 2001
Bydliště: teď drnholec, ale původem su kyjovják!

Re: Španělsko 2019

#6 Příspěvek od Adam P. » 07 úno 2019 10:25

jo, taky věřím, že to byla spíš smůla na lidi a moje určitá zaujatost, jak jsem už psal. asi jsem od toho měl až příliš vysoká očekávání. my kde jsme přišli do styku s místními, tak většinou neochota k čemukoliv. v pohodě byli vlastně jen cizinci jako my :) angličtina skoro všude problém. ale stále věřím, že to byla dvakrát náhoda a proto jsem nad tím ještě nezlomil hůl :) jen prostě taková je moje zkušenost, tak aby na to kdyžtak byli připravení :) ale jinak fakt krajina nádherná. my jsme byli jednou přelom říjen-listopad a podruhé jaro, takže klimaticky úplně akorát a přitom se dalo v pohodě už koupat v mořu. léto asi bude ale peklo, jak píšeš. spaní na divoko se dá, ale hodně s rozumem. jednou jsme byli SAABem, takže to jsme nemohli moc mimo hlavní tahy někam do pole či lesa, takže jsme občas byli v kempu a občas prostě někde kousek od silnice v poli, vedle auta na zemi. a s defem byl zase problém se dostat na odpočívadla a parkoviště obecně, protože skoro všude mají takové hrazdy, které podjede jenom osobák. dodávky a vyšší auta mají smůlu. je to právě kvůli kemperům. tohle platí i pro francii. tam ale mají na oplátku zase super odpočívadla na dálnicích, kde se dá parádně přespat, vypadají skoro jako kempy a je to zadarmo, když teda odmyslím tu hrůzu za mýtné :) všude tráva, stromy, oddělené zóny pro kamiony a osobáky, záchody, voda. fakt jsem se tam cítil komfortně a bezpečně. tohle se s tím, co známe z DE a na východ od nás nedá vůbec porovnávat a tohle jsme si fakt užívali a hrozně nám to zpříjemnilo náročnou cestu zpět domů. směrem na sever a blíže k hranicím DE a IT to ale postupně končí a začíná taková ta známá klasika, kde máš divný pocit i když spíš v zamčeném autě, ne tak vedle na zemi pod širákem :) no, jestli pojedem letos do afriky, tak to španělsko ještě dvakrát projedem, takže bude šance na reparát :) užijte si to ať už pojedete kamkoliv a hlavně se ničeho nebojte! :yes
defender 130 TD5 2001 a SAAB 9-5 aero 2007 //// EX: defender 110 TD5 2003 a SAAB 9-3 LPT 2000 :)

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Španělsko 2019

#7 Příspěvek od zata » 07 úno 2019 19:11

Děkuji za příspěvky. Aplikace jsem si již stáhl a jen co bude více času, tak si k nim v klidu sednu a mrknu na ně.
Hezký výlet, Mirko :grin: Kdysi byl RRC v benzínu také můj sen, ale splnil se mi nakonec s P38.
To mě trochu překvapuje, že i mladí španělé neradi mluví anglicky. Co v té Albánii? Tam to asi také nebude na domluvu žádná hitparáda.
Co byste doporučili na první seznámení v té Albošce projet? Podotýkám, že žádný offroadový masakr si nemůžu v jednom autě dovolit. Na druhou stranu se mimo asfalt též chceme podívat. Co bezpečnost? Myšleno jeden urostlý chlap a jedna drobná blondýnka v D4:grin:
Má smysl mít sebou nějaký malý proviant pro místní (cigára/pívo) pro všechny případy? Jsou u nich zpoplatněné dálnice či některé silnice?
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
JulieZvire
Příspěvky: 158
Registrován: 25 led 2019 10:09
auto: 2x D2
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Španělsko 2019

#8 Příspěvek od JulieZvire » 07 úno 2019 19:40

Lidi z česka berou často takové ty malé lahvičky Bechera a nebo domácí slivovice, taky Studentskou pečeť a Lázeňské oplatky, to prej všem chutná :D
Možná byste našli někoho dalšího, kdo by jel do Albánie s vámi, ať už tady, nebo v té skupině na facebooku - Nomádem ... :)
Je to risk, že si třeba tak úplně nesednete. No na druhou stranu můžete se předem domluvit na trase a na tom co chcete vidět, pak spolu jen přejíždět a na konkrétním místě si každý jít po svém...
Já bych se i nabídla, že bysme jeli. Jen to domlouvání termínu je u nás složité, dopředu nikdy pořádně nevíme co bude. Buď toho máme moc, nebo se prostě jeden den rozhodneme a sbalíme a druhý den už jedem... Ale zase mě pak štve, že jedeme jen dva. Když je parta, bývá prostě větší zábava :think
2x D2: shnilá a překulená

Hunting and travelling

S pozdravem J&J

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Španělsko 2019

#9 Příspěvek od MadTom » 07 úno 2019 20:00

Albánie - bezpečnost je naprosto v pohodě. Sebou tak tu slivovici a nějakou "železnou" zásobu jídla a pití - alespoň na 1 den. Přesuny jsou tam hodně pomalé, takže se může stát, že k obchůdku dorazíte až někdy večer a bude vyprodáno nebo zavřeno. My jsme takto poprvé podcenili vodu, místní nebalenou jsme na pití používat nechtěli, zvlášť když 5l barel balené vody stojí asi 10Kč. To spíš ale pro jistotu. Jinak se tam dá koupit úplně všechno, často za lepší cenu než u nás a kvalitnější. Na "úplatky" pivo v plechovkách - osvědčila se Plzeň, tu znají všichni, a když bylo super vedlo, tak i nealko pivo, tak slastnej výraz, když si jedno vychlazené otevřel pohraničník, jsem potom dlouho neviděl. Normální pivo si ve službě dát nesměl.
Co projet - chce to průvodce od Beby a podle toho se dá projet většina země. Když je člověk opatrnej, tak projede sériovou D4 asi skoro všechno, na fůře míst už je asfalt. Na druhou stranu, po dešti mohou být cesty hodně vymleté, ale to se předem nikde nedovíte.
Z méně běžných věcí doporučuju balík knotů na opravy kol a několik foukacích sprejů a kompresor. Vloni jsme viděli D3, kde na jednom šutru z boku prorazili 2 gumy a byl docela problém dostat auto alespoň na asfalt a do pneuservisu, protože rezervu měli jenom jednu. A samozřejmě se alespoň podívat, jak se to používá.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Adam P.
Příspěvky: 954
Registrován: 20 čer 2014 13:33
tel.: 777241654
auto: defík 130 TD5 2001
Bydliště: teď drnholec, ale původem su kyjovják!

Re: Španělsko 2019

#10 Příspěvek od Adam P. » 07 úno 2019 22:09

domluva žádná, ale to nahrazuje nadšení a ochota všech okolo pomáhat. lidi jsou milí a přátelští. mladí už anglicky trochu jo, jinak rukama nohama. plechovky piva a cigára jsme vozili taky. ale úplatky po nás nikdy nikdo nechtěl, takže jsem jim to spíš vnucoval :) ale pak byli rádi. cigára nevoz z domu, páč ještě nadávno tam stála krabka tuším 30 nebo 40 Kč. já vůl jsem tady u nás nakoupil několik krabek. a pak jich i pár vezl zpět dom a rozdával kámošům, páč nehulím :) nealko pivo nebo malé becherovky jsou super nápad, stejně tak vzít něco na zub (i pro děcka). ale fakt jim to budeš muset vnutit. bát se není fakt čeho nebo koho. byli jsme tam dvakrát (14 dní a 3 týdny) a nezažil jsem pocit strachu nebo tak něco. naopak jsme se cítili velmi komfortně. nevím jak teď, ale všechno tam bylo laciné, za dost věcí se neplatí. rozhodně se nebojte jíst jejich jídla, jsou boží! vína super, rakija samo taky. s vodou nebyl nikdy problém. normálně jsme plnili kanystry kde to šlo, nejčastěji někde u studánek v horách u cesty (taková tyčka zaražená někam do svahu). no problem. nafta kvalitní a laciná, benzinek víc než u nás. platba kartou nebyl problém, ale neberou je úplně všude. bankáče mají taky, směnárny taky. něco jsme sem tam platili rovnou v eurech, ale lepší jsou ty jejich šušně :) v obchodech koupíš všechno. na hodně míst se dostaneš v pohodě, případně se dá vždycky vrítit, když si někde netroufneš, ne? a kam jet? je toho hodně, musel bych pohledat, kde všude jsme byli. ale takto od boku určitě Gjirokastër, Gjipe, Butrint, povinnost jsou Teth, Syri i Kaltër, Dhërmi, Krujë, Ksamil, Komani … je toho víc. i za krátko se toho dá stihnout hodně. ideálka je mimo sezónu. v létě je tam dost vedro. nezapomeň si dovézt skanderbegův koňak/brandy a červené víno :)
defender 130 TD5 2001 a SAAB 9-5 aero 2007 //// EX: defender 110 TD5 2003 a SAAB 9-3 LPT 2000 :)

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Španělsko/Albánie 2019

#11 Příspěvek od zata » 08 úno 2019 12:36

No vida, tak proviant už víme :wink: Zásobu jídla a vody bychom si samozřejmě brali sebou. Já mám i cestovní sprchu, na kterou po celém dni za volantem nedám dopustit :grin:
Úplně nejraději bych si sebou vzal, mimo rezervy, ještě jedno celé kolo i s pneu. Něco na opravu gumy samozřejmě také. Kompresor máme.
Jejich jídlo bychom určitě též rádi zkusili a já především to víno a brandy :grin:
Děkuji za typy kam se vydat. Zkusím sehnat průvodce a postudovat.
Pokud je to tam tedy s bezpečností ok, tak se nám to pomalu začíná rýsovat pro tu Albošku :grin:
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Rennie
Příspěvky: 2709
Registrován: 21 led 2017 10:46
tel.: 776179179
auto: LR D3 V8 4,4 HSE
Bydliště: Ostrava

Re: Španělsko/Albánie 2019

#12 Příspěvek od Rennie » 08 úno 2019 13:11

Albánie je super a obavy určitě nemějte lidi tam jsou velmi přátelští
LR Discovery 3, 4,4 V8, 2006, sporák pohon, ARB atd

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Španělsko/Albánie 2019

#13 Příspěvek od MadTom » 08 úno 2019 13:19

K té balené vodě na pití - poprvé když jsme byli v Albánii , tak mladší dceři byl jeden rok. Tak to byla trochu obává, ale nikdy nám nic nebylo. Je to spíš taková prevence než nutnost to vždy dodržet.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Vladicek
Příspěvky: 1025
Registrován: 26 led 2018 15:01
auto: Discovery 4, new Def

Re: Španělsko/Albánie 2019

#14 Příspěvek od Vladicek » 08 úno 2019 16:15

Alboška je jasná volba, tady na fóru je nás víc, který na ni nedáme dopustit.

Přidám svoji osobní zkušenost - my byli v Albánii vloni jedním autem (D4), 3 holky a já. Nejmladší holce bylo tehdy necelý šest měsíců a prostě pohoda. Je teda pravda, že když jsme u hospody hodili na zem deku a na ní si lehla naše malá a začala si hrát, tak si nás Albánci fotili :-D

Ideální by bylo mít sebou dvě rezervy, záleží co máš za gumy, ale je pravda, že albánský cesty v horách jsou většinou plný ostrých šutrů. Já tam sice zatím nikdy gumu nepíchl (byl jsem tam asi šestkrát, tak snad jsem na sebe nic nepřivolal), ale až jsem se tomu divil.

Co se týká míst, které vidět/nevidět - záleží na tom, co Tě zajímá. Pokud chceš vidět spíš "turistickou" Albánii, tak se drž seznamu míst výše (Teth, Valbone, Komani, Butrint atd.).
Pokud bys chtěl vidět Albošku ještě komercí nepolíbenou, tak bych jel jinam (kdybys chtěl vědět kam, tak napiš SZ, nebudu to sem všechno vypisovat).

Ještě osobní poznámku k průvodci od Beby - je to samozřejmě bible pro "dobyvatele" albánie, ale dávej bacha na to, že je napsaná už řadu let zpátky. Ačkoliv na to sám Filip Weber upozorňuje několikrát, tak bych rád zdůraznil, že hory se v Albánii mění rychle a zatímco některé cesty jsou už asfaltové, tak naopak řada z těch, které Beba označuje za "lehkou šotolinku" dnes není úplně sranda projet. Já osobně projel z jeho cest relativně hodně, ale někde jsem se i vrátil, protože zrovna dělají plynovod, nebo roky cestu nikdo neudržoval atd.

Ještě dvě doporučení:
- na cestě používám pojištění www.auto-care.cz , já tomu moc nerozumím, ale moje makléřka mi kdysi dělala srovnání a tohle vychází fakt dobře, pomůžou na cestách včetně Albánie, je tam samozřejmě repatriace, ale taky až 70 tisíc na náhradní díly atd.
- přečti si knížku Albánie - Kráska se špatnou pověstí (https://www.kosmas.cz/knihy/158914/alba ... u-povesti/) hezky se to čte a pak Tě už od plánu navštívit Albošku nikdo neodradí :-)
Discovery 4, XLifter, tablet, Wi-Fi hotspot atd.

Vladicek
Příspěvky: 1025
Registrován: 26 led 2018 15:01
auto: Discovery 4, new Def

Re: Španělsko/Albánie 2019

#15 Příspěvek od Vladicek » 08 úno 2019 16:35

... jinak já teď začínám plánovat albošku na 14 dní, tak kdybys chtěl nějaký rady, tak se ozvi, budu se v tom teď trochu hrabat
Discovery 4, XLifter, tablet, Wi-Fi hotspot atd.

Uživatelský avatar
Adam P.
Příspěvky: 954
Registrován: 20 čer 2014 13:33
tel.: 777241654
auto: defík 130 TD5 2001
Bydliště: teď drnholec, ale původem su kyjovják!

Re: Španělsko/Albánie 2019

#16 Příspěvek od Adam P. » 08 úno 2019 17:42

jo jo, jak píše Vladicek – vypsal jsem spíš turistické cíle, ale v albánii je to (zatím, snad) trochu jinak než všude jinde. takže rozhodně nečekej návaly turistů :) a třeba zrovna na gjipe vede moc pěkná cestička, pokud jedeš až dolů na pláž. obzvláště když se v půlce s někým potkáš v protisměru :) my jsme to udělali právě tak, že první rok jsme to spíš tak oťukávali a jeli po těch "turustických" magnetech a lehce to prokládali horama a divočinou. no a další rok jsme naopak byli skoro furt mimo civilizaci a silnice. mrkni aj na nějaké Cestománie nebo Na cestě na webu ČT, tam, myslím, nějaké díly o albánii jsou, dobře se na to dívá a dá ti to trochu představu. jinak s těma ostrýma šutrama je to fakt, sám jsem tam jedno AT-čko říznul. sice tak, že se na tom dalo dál jet a byla to moje blbost, ale to si uvědomíš až už je hotovo :) a stejně je to i s průvodcem od Beby – občas jsme dle popisu čekali hardcore a nakonec to byla pohoda, nebo dokonce asfalt, a jinde naopak zcela nesjízdné. možná by ale místo druhé rezervy stačilo koupit nějakou lacinou gumu v požadovaném rozměru a v případě zničení jednoho kola hodit rezervu a pak si někde nechat na tom zničeném jen přezut gumu. to ti za pakatel udělají kdekoliv...
defender 130 TD5 2001 a SAAB 9-5 aero 2007 //// EX: defender 110 TD5 2003 a SAAB 9-3 LPT 2000 :)

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Španělsko/Albánie 2019

#17 Příspěvek od MadTom » 08 úno 2019 20:20

K těm gumám - já bych to zase tak nehrotil, pokud jsou na autě slušná ATčka nebo MTčka, tak ty většinou mají slušnou odolnost proti průrazu. Na D2 jsem ještě gumu neudělal, ale je pravda, že 16" kola mají té gumy na sobě o dost víc než 19".
Co jsme viděli u kolegů loni v Bosně na Geocaching rallye tak byla D3 na 19" Mtčkách a udělané dvě gumy z boku na jednom šurtu, je pravda, že pomalu se zrovna nejezdilo. Jedno kolo se dala rezerva, druhé se zaknotovalo (asi 10 knotů) a za dofukování co 500-1000m se to dotáhlo na silnici a následně do pneuservisu. Tam za pár korun sehnali dvě 19" gumy ve stejném rozměru, a auto mohlo dojet domů. Do závodu už to nešlo, gumy byly silniční a ty by doopravdy nevydržely. Druhá možnost byla kola naložit do jiného auta, dovést do pneuservisu a plášť alespoň nouzově zalepit a dát duše, aby se auto dostalo na silnici, ale tohle se jim v servisech nechtělo dělat, aby se po nich náhodou někdo nevozil, kdyby to nevydrželo.
Co ale bylo hlavní, tak byla ochota pomoci a opravovat. Sice to chvilku trvalo, ale pneuservis obvolával co šlo, aby nějaké gumy sehnal. Takže základ je mít funkční dobrou rezervu s dobrým odolným pláštěm - tedy ne se silniční gumou. Na té se sice dojede, ale spíš domů, než do servisu a pokračovat ve výletu.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Vladicek
Příspěvky: 1025
Registrován: 26 led 2018 15:01
auto: Discovery 4, new Def

Re: Španělsko/Albánie 2019

#18 Příspěvek od Vladicek » 08 úno 2019 20:58

MadTom píše: 08 úno 2019 20:20 K těm gumám - já bych to zase tak nehrotil, pokud jsou na autě slušná ATčka nebo MTčka, tak ty většinou mají slušnou odolnost proti průrazu. Na D2 jsem ještě gumu neudělal, ale je pravda, že 16" kola mají té gumy na sobě o dost víc než 19".

Co ale bylo hlavní, tak byla ochota pomoci a opravovat. Sice to chvilku trvalo, ale pneuservis obvolával co šlo, aby nějaké gumy sehnal. Takže základ je mít funkční dobrou rezervu s dobrým odolným pláštěm - tedy ne se silniční gumou. Na té se sice dojede, ale spíš domů, než do servisu a pokračovat ve výletu.
Ono ze zkušenosti není úplně jednoduchý potom v horách sehnat ATéčka 19tky. Pro ně je to dost atypický rozměr, takže v lepším případě seženeš silniční devatenáctky, což Ti na pokračování expedice nepomůže... Takže za mě je prostě lepší být připraven a když to jde, tak mít dvě rezervy. Když to prorazíš, tak ještě je řešení (knoty, servis atd.). Ale když to řízneš z boku, tak je dost často konec a guma je v háji. A v cestičky v albánských horách bývají občas hooodně uzoučké a jede se těsně kolem skály...
Discovery 4, XLifter, tablet, Wi-Fi hotspot atd.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Španělsko/Albánie 2019

#19 Příspěvek od MadTom » 08 úno 2019 21:07

Souhlasím, proto jsem to sem napsal, že to bylo docela problém. Ale nějak u naší D2 netuším, kam bych další gumu dal, a s D4 naloženou na výlet to bude podobné. Ty auta jsou prostě trošku malá.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

robishek
Příspěvky: 41
Registrován: 29 dub 2018 21:14

Re: Španělsko/Albánie 2019

#20 Příspěvek od robishek » 09 úno 2019 21:03

My pojedeme do španělska letos přelom květen/červen na 3 týdny - týden pyreneje a 2 týdny východní pobřeží kolem Valencie. Tak pokud ten váš plán bude stále platit, tak se zde pak rád podělím o informace. Budeme spát v autě a ideálně teda hlavně na divoko a občas v kempu. Info ještě nějak extra pozjištťováne nemám, jen zabranou dovolenou v práci. :lol:

Odpovědět