Kardany a ložiska - topic 1.

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Zpráva
Autor
convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Kardany a ložiska - topic 1.

#1 Příspěvek od convoy » 08 pro 2009 12:41

zdravím, jen mám malou prosbu na zkušené, jek vyměnit ložiska na kardanu,hodil by se mi postup.
Pročítal jsem forum ale nenašel jsem,doufámže nejsem slepý.... :Ja blb:
asi takhle: zeťák chce abych mu vyměnil ty ložiska, - nějaký servisman mu řekl za práci včetně materiálu o 7tis Kč, takže ty ložiska chce koupit sám a jestli mu to udělám, jsem celkem schopný si vše udělat sám, 20let zkušeností s ruznýma opravama(včetně oprav kamionu na cestě, GO traktoru, svuj osobák......atd) se snad nestratí, jen jsem na free zatím dělal jen brzdy, tak nechci aby mě tam něco překvapilo.třeba ty kardany sundat jak? na kříži? Prostě kdyby někdo napsal postup jako: povol tohle, sundej tohle, pak udělej toto a je to hotový, byl bych vděčný, zatím jsem se pod to ani nedíval, budu ho tu mít až to budu opravovat, takže prosím a nějakou radu. Dopředu díky všem
:Sorry: :Sorry: :Sorry:

Uživatelský avatar
Allan
Příspěvky: 499
Registrován: 23 dub 2009 21:40
tel.: 731584386
auto: Freelander 1
Bydliště: Horní Moštěnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#2 Příspěvek od Allan » 08 pro 2009 12:54

Před 14 dni jsem si je měnil,dvě ložiska 1500kč.Chce to kanál nebo zvedák ,na zemi se to špatně dělá.Nezapomeň hlavně si ten kardán přesně označit,já jsem použil důlčik .Označ si každou část kterou budeš vysouvat,šroubek kde si začal demontáž jinak může dojít k tomu ,že když to potom nasadíš bude ti to vybrovat.Samotná demontáž je velice snadná,ložiska šly bez problému dolů,pokud se Ti náhodou nějaké kousne na drážkách a budeš nahřívat tak pozor na kříž je třeba ho chladit. :?

Uživatelský avatar
tagr
Příspěvky: 2254
Registrován: 18 lis 2009 06:49
auto: Freelander 2004
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#3 Příspěvek od tagr » 08 pro 2009 21:21

to tedy znamená ,že se musí kardany nasadit přesně tak jak byly a nesmí se pootočit, protože jsou spasované a vyvážené? já dělal tohle vždy na T 148, V3S a žigulíku :) a tam to bylo jedno :( :D díky moc za to že to tady píšete taky to budu příští týden dělat , ale mám jen nájezdy :(
Učím se a snažím se dostat ,,DRÁČKA" dál tak FREE A VŠEM ostatním LAND ROVERŮM šťasné ježdění. 6x6 je sen ,ale i ty se někdy splní.

Uživatelský avatar
vladob8
Příspěvky: 809
Registrován: 19 kvě 2008 00:24
tel.: +421905582959
Bydliště: Bratislava

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#4 Příspěvek od vladob8 » 08 pro 2009 22:46

Na vzajomnej polohe kardanov nezalezi, aj tak sa sustavne pretacaju navzajom cez viskospojku, ale ked das kardan dole z IRD (pridavna prevodovka) a zo zadneho diferencialu, treba si oznacit povodnu polohu! To doporucuju aj v servisnom CD od Land Roveru.
Zdravim Vlado.
Discovery II Td5, r.2000, manual, SLS, ACE, 2" lift, winch, At2 265/75R16
Sharan 2011 2,0TDi 4motion

Uživatelský avatar
tagr
Příspěvky: 2254
Registrován: 18 lis 2009 06:49
auto: Freelander 2004
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#5 Příspěvek od tagr » 09 pro 2009 09:01

aha tak o to mi šlo fajn oznaším a udělám , moc děkuju , pak napíšu výsledek :?
Učím se a snažím se dostat ,,DRÁČKA" dál tak FREE A VŠEM ostatním LAND ROVERŮM šťasné ježdění. 6x6 je sen ,ale i ty se někdy splní.

convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#6 Příspěvek od convoy » 09 pro 2009 18:58

taky moc dík, ten kardan je jasný, že se musí nasadit tak jak byl.
jinak nevíte někdo kde ty ložiska koupit nějak rozumně?
umím to vygooglit, ale kdyby jste někdo věděli, ušetřili by jste mi čas, a navíc dobré reference nejsou k zahození

Uživatelský avatar
Allan
Příspěvky: 499
Registrován: 23 dub 2009 21:40
tel.: 731584386
auto: Freelander 1
Bydliště: Horní Moštěnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#7 Příspěvek od Allan » 09 pro 2009 19:29

Já je koupil zde ,na druhý den jsem je měl doma.http://www.land-rover-dily.cz/?p=p_2&sName=Uvod

convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#8 Příspěvek od convoy » 09 pro 2009 20:57

jj, dík moc,

convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#9 Příspěvek od convoy » 09 pro 2009 21:04

tagr píše:to tedy znamená ,že se musí kardany nasadit přesně tak jak byly a nesmí se pootočit, protože jsou spasované a vyvážené? já dělal tohle vždy na T 148, V3S a žigulíku :) a tam to bylo jedno :( :D díky moc za to že to tady píšete taky to budu příští týden dělat , ale mám jen nájezdy :(
taky nemám kanál, ale mám tento zvedák, tak to snad půjde
http://www.uni-max.cz/hydraulicky-zvedak-hj-9-900/d/

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#10 Příspěvek od Safraporte » 09 pro 2009 21:53

No pánové jestli to dáte bez kanálu (nebo zdviže), tak všechna čest. Pokud myslíte ta samá ložiska co já - na viskospojce ložisko kardanu - tak stačí povolit kardan na přírubě u diferencialu (tam opravdu důlčíkem označit polohu) a stáhnout jej .. ale pokud to budete mít v kříži na visco tak zarezlé jak já, tak vás lituju. Pochybuju, že to bez kanálu (nebo zdviže) umordujete dolů :( Pak jsem jen povolil visko v těch 4 šroubech a rozdělil druhý spoj. Přední kardan jsem si jen chytil drátem. Ložiska budete muset stáhnout stahovákem (já to dělal na hydr.lisu) a nová pak nalisovat.
Pak už je to brnkačka :lol:
Ale nějak tomu nerozumím ... měnit ložiska bez výměny viscospojky?


PS: jo a zapoměl jsem jednu věc - pořádně utáhnout a zajistit pak šrouby připevnění kříže k visco. Já to podcenil a za pár dnů jsem nejen sháněl nový šroub, ale i vyráběl novou podložku :wink:

convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#11 Příspěvek od convoy » 10 pro 2009 02:28

jo, aj to se stává, visco by měla být v poho, s vytočenýma kolama do rejdu to jde krásně potlačit, ale hučí ty ložiska, teda jen jedno, ale je blbost tam jedno starý nechat.....

Uživatelský avatar
tagr
Příspěvky: 2254
Registrován: 18 lis 2009 06:49
auto: Freelander 2004
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#12 Příspěvek od tagr » 10 pro 2009 07:51

no u mně o je tak že, jsem ho vzal z bazaru, visko je vyměněná - jde hladce -,ale jak silembloky na diferáku tak právě ta ložiska nic moc. vyadá to tak že vyměnily jen visko a na ostatní se vykašlali , tak to lastně dodělávám a holt až budu za 61 000 km měnit visko tak znovu všechno, ale to mně nevadí :)je to investtice cca 4000,- bez Dph a to jde :(, ale bude klid a jistota že pak už to bude jen visco :)
Učím se a snažím se dostat ,,DRÁČKA" dál tak FREE A VŠEM ostatním LAND ROVERŮM šťasné ježdění. 6x6 je sen ,ale i ty se někdy splní.

Uživatelský avatar
Kuťas
Příspěvky: 238
Registrován: 14 úno 2008 13:25
Bydliště: Bernartice n. Odrou

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#13 Příspěvek od Kuťas » 29 led 2010 18:31

Tak jsem měnil ložisko na kardanu. Kupoval jsem nové od Eliota. Všechno v pohodě. Kardan jsem vyhodil z auta celý a rozdělával až venku. Jelikož nemám ani kanál ani zvedák, tak to bylo jednodužší. Pak jsem ale hloubal nad tím starým a (i když jsem roztrhal tu gumu) zjistil jsem, že se dá vyměnit jenom ložisko (6006 2RS). Samozřejmě nesmí být ta guma stará a steřelá. Takže příště bude oprava o pár set levnější a aspoň zbude něco na benzín na blbnutí :lol: A ložisko vytláčet k té delší straně. Já to zkoušel napřed opačně a tím jsem zku.... tu gumu :Ja blb:
Free 1.8, 5dv, r.v. 2000

convoy
Příspěvky: 20
Registrován: 21 srp 2009 13:16

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#14 Příspěvek od convoy » 06 bře 2010 23:43

tak konečně zbyla chvilka času a autíčko si taky řeklo že je nejvyšší čas ty ložiska vyměnit, a hlasitými projevy nevole včetně smradu spálenin z pod auta se hlásilo o pozornost. Rozborka komplet bez problémů, kromě spoje přední kardan-visco, tam to bylo hóóóódně zarezlé na tisícihranu, že ani hrubé a ještě hrubší násilí nepomáhalo. upozorňuju že auto má najeto 90tis km. Nakonec jsem to sundal tak že jsem mezi šroub a kříž kardanu dal ořech z golovek a vyšroubováváním šroubu jsem vlastně měl provizorní stahovák. Následné stáhnutí starých a nasazení nových ložisek včetně montáže na auto žádný problém. ALE celá práce mi trvala 7hodin!!!!! :puke tak moc to na tisícihranu bylo zrezlé, takže pokud to někdo budete dělat, počítejte s možností podobného problému a počitejte radši s delším časem

Uživatelský avatar
Kuťas
Příspěvky: 238
Registrován: 14 úno 2008 13:25
Bydliště: Bernartice n. Odrou

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#15 Příspěvek od Kuťas » 07 bře 2010 11:01

Jo jo. Měl jsem ten samýproblém. Ale místo ořechu jsem použil kuličku znějakého starého ložiska. Drželo to tak, že to odnesl závit na tom šroubu. Naštěstí jenom na něm. V hřídeli zůstal O.K.
Free 1.8, 5dv, r.v. 2000

JirkaT
Příspěvky: 70
Registrován: 30 dub 2007 13:41
tel.: 602771714
auto: Freelander 2
Bydliště: Pelhrimov

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#16 Příspěvek od JirkaT » 07 bře 2010 21:16

convoy píše:.............., kromě spoje přední kardan-visco, tam to bylo hóóóódně zarezlé na tisícihranu, že ani hrubé a ještě hrubší násilí nepomáhalo. upozorňuju že auto má najeto 90tis km. Nakonec jsem to sundal tak že jsem mezi šroub a kříž kardanu dal ořech z golovek a vyšroubováváním šroubu jsem vlastně měl provizorní stahovák. Následné stáhnutí starých a nasazení nových ložisek včetně montáže na auto žádný problém. ALE celá práce mi trvala 7hodin!!!!! :puke tak moc to na tisícihranu bylo zrezlé, takže pokud to někdo budete dělat, počítejte s možností podobného problému a počitejte radši s delším časem
U mne stejný problém. Chce to mít čas ;-) Vyndaný kardan jsem si zavěsil v garáži a problémové místo prostříkával uvolňovačem šroubů - několik dnů. Pak podobně jako Ty, akorát jsem si měnil délku válečku vloženého mezi a vytlačovat. Šroub musí být zvláště ze začátku dostatečně zatočenej + namazanej, aby se tím odporem nestrhl závit jak je tady již někde psáno.
Free je pro kluky co mají doma nářadí :-)

dejf
Příspěvky: 18
Registrován: 17 lis 2011 19:00

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#17 Příspěvek od dejf » 19 kvě 2012 11:01

zdravím, jak tak čtu asik sem udělal pěknou blbost. sundal jsem komplet celej kardan (od ird, přes visko až k zad. diferaku) a nějak jsem nepřemýšlel o nasledcích, že budu muset označit puvodní polohu kardanů. Budu nasazovat novou visko.

Myslel jsem, že když jsou kardany vyvýžené a jsou na vozidle polonápravy, tak to nebude tak velký problem, když se to vrátí zpět trochu v jiné poloze.

Prosím o váš názor zda je to blbost. Večer napíšu jak to dopadlo, pač teť to du poskládat s novou visko a dát spět na autíčko.

Čus a dík Dejf

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2271
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#18 Příspěvek od fugín » 19 kvě 2012 16:18

Pár otázek k zamyšlení. Také sem měnil závěsy (ložiska) kardanu a také jsem si vše označil. Ale teď to zamyšlení...jsem strojař a znám způsoby a přesnost výroby,každý díl který jde z výroby do montáže podléhá přísným pravidlům vyplývajících z mezinárodních norem jakosti ISO,každá firma musí projít mnoha audity než může začít vyrábět na světový trh,UK nevyjímaje. To znamená že každý díl který jde z výrobního do montážního procesu je podroben přísným normám. Jeho kvalita a rozměrová shoda musí souhlasit s výkresem a to včetně tolerancí,vyvážení,materiálu..prostě všeho. A teď si představte....na montážní linku příjdou všechny díly,oba kardany s nasazenými kříži (vyvážené),visko s omezovačem kmitů,ložiska atd. mechanik je na auto namontuje a věřím že nepřemýšlí o tom jestli je všechno vůči sobě ve správné poloze,protože ty díly jsou mnohokrát zkontrolovány a tudíž v pořádku. Jiná modelová situace...odejde vám manžeta předního kardanu a protože se vám nechce improvizovat s nějakou náhradou koupíte celý přední kardan. A co teď? Jak ho namontujete? V jaké poloze vůči zbytku? Závěr: nemyslím si že je nutné při rozborce a sborce dílů kardanu značit původní polohu. Ale i já sem to pro jistotu udělal... :D
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

MadTom
Příspěvky: 14938
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#19 Příspěvek od MadTom » 19 kvě 2012 16:59

Já bych k tomu řekl, že označením se nic nezkazí. A důvod, proč toto vzniklo je, že pokud se rozebírá kardan v drážkování (tj. to kde se natahuje ta trubka v trubce), tak tam doopravdy není jedno, jak se to složí. Některé mají jeden z zubů jiný, každopádně vlivem tolerancí se to vymačkává. No a od toho už je blízko tomu, značit se polohu kardanu na unašečích. Protě to na začátku někdo špatně pochopil, a už se to rozšířilo. Typická vlastnost internetu - šíří se velmi rychle nějaké informace, ale ztrácí se její prapůvodní význam.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Výměna ložisek kardanu - návod

#20 Příspěvek od Safraporte » 19 kvě 2012 17:02

dejf píše:zdravím, jak tak čtu asik sem udělal pěknou blbost. sundal jsem komplet celej kardan (od ird, přes visko až k zad. diferaku) a nějak jsem nepřemýšlel o nasledcích, že budu muset označit puvodní polohu kardanů. Budu nasazovat novou visko.

Myslel jsem, že když jsou kardany vyvýžené a jsou na vozidle polonápravy, tak to nebude tak velký problem, když se to vrátí zpět trochu v jiné poloze.

Prosím o váš názor zda je to blbost. Večer napíšu jak to dopadlo, pač teť to du poskládat s novou visko a dát spět na autíčko.

Čus a dík Dejf
Vůbec to značení neřeš.
Já to zpočátku dělal, ale už na to kašlu - sundám a nandám kardany tak, jak mi přijdou pod ruku a nic se neděje ... ani žádné vibrace. Ono se to tu občas hrotilo trochu víc než bylo zdrávo :wink:

Odpovědět