Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#1 Příspěvek od zata » 26 srp 2013 13:32

Ahoj, asi ze sebe udělám úplného pitomce, ale může mi někdo poradit (mám FR2 první měsíc), jak aktualizovat mapy na orig. navigaci v Free2 r.v.2008? Mám 2 orig. DVD mapy 2008-2009 a z internetu jsem si stáhl mapy ještě novější, ale nevím, jak spustit aktualizaci. Alpine přehrávač v autě mi DVD zcela odmítá. A dá se spustit navigace bez nastartovaného motoru?

Druhý dotaz mám ke stavu, jaký mi minulý víkend na autě nastal. Při jízdě do prudkého kopce na normální asfaltové silnici, cca 1km dlouhého mi po vyjetí auto smrdělo. Uvnitř i z venčí. Kouř vidět nebyl žádný, ale smrad byl jako od spojky nebo brzd. Stalo se to někdy někomu? Pak jsem po zbytek dne najel cca 100km (i do jiných kopců) a už se to nestalo. Ruční brzdu jsem zataženou neměl:-) Jde o TD4 118KW, 89tkm najeto, automat. Vůz byl před tím v autorizovaném servisu na prohlídce a diagnostice a prý vše ok.

Díky za info.
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2276
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#2 Příspěvek od fugín » 26 srp 2013 14:19

Téměř jistě spojka,nebo vadný spojkový válec (netlačí) řekl bych (ještě teď mám ten smrad v paměti,i když jen na free 1). Od ničeho jinýho ten specifický smrad být snad ani nemůže. Zaseklý brzdy bys poznal hned a ani tak nesmrdí.
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#3 Příspěvek od zata » 26 srp 2013 15:26

fugín píše:Téměř jistě spojka,nebo vadný spojkový válec (netlačí) řekl bych (ještě teď mám ten smrad v paměti,i když jen na free 1). Od ničeho jinýho ten specifický smrad být snad ani nemůže. Zaseklý brzdy bys poznal hned a ani tak nesmrdí.
Tak toho jsem se právě obával. Asi nutná oprava v autor. servisu, že? Cenové rozpětí?? Jedná se o automat.

Jinak navigaci beru zpět. Jak jsem dopsal svůj dotaz, napadlo mě, že bude v autě ještě jeden přehrávač na DVD a také že jo:-) Pod sedadlem spolujezdce:-)
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
cyril
Příspěvky: 2751
Registrován: 17 črc 2008 17:22
tel.: iphone
auto: D4,110,130,90,F2,107
Bydliště: Doma

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#4 Příspěvek od cyril » 26 srp 2013 17:30

zata píše:
fugín píše:Téměř jistě spojka,nebo vadný spojkový válec (netlačí) řekl bych (ještě teď mám ten smrad v paměti,i když jen na free 1). Od ničeho jinýho ten specifický smrad být snad ani nemůže. Zaseklý brzdy bys poznal hned a ani tak nesmrdí.
Tak toho jsem se právě obával. Asi nutná oprava v autor. servisu, že? Cenové rozpětí?? Jedná se o automat.

Jinak navigaci beru zpět. Jak jsem dopsal svůj dotaz, napadlo mě, že bude v autě ještě jeden přehrávač na DVD a také že jo:-) Pod sedadlem spolujezdce:-)
A ta vypálená CD ti v tom Free2 fungují? Já to ženě na jejím Free2 zkoušel a nefungovalo to. Taky má mapy z roku 2008, což je úplná tragédie.
Jinak spojka ti v případě automatu nemůže smrdět, páč tam žádná není. (pouze mezináprava a ta nemá důvod smrdět). Bude to něco jiného. Jestli jsi jel pomalu a byla zima, neměl jsi třeba zapnuté webasto? To někdy smrdí do auta, protože má výfuk u předního kola a saje to topení do kabiny. A možná bych to spíš fakt tipnul na kouslý brzdy. Buď ruční nebo provozní.

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2276
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#5 Příspěvek od fugín » 26 srp 2013 18:16

omluva...přehlídl sem ten automat
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#6 Příspěvek od zata » 26 srp 2013 20:46

Já si stáhl DVD Navteq 2009-2010, které má cca 8GB. Vypálil ho na DVD+R DL a mapy fungují v pohodě. Jen se mi automaticky přepnuly na defaultní belgické, ale to se dalo snadno změnit. A když už to schrouplo to DVD, zkusím zítra i DVD s nějakým filmem:-)

Jel jsem pomalu (cca 20-30km/h), ale zima nebyla. Mohlo být tak 20°C. Nejprve jednokilometrový výjezd po asfaltce na rozhlednu Černá Studnice (klasický režim Terrain Responce) a pak, druhý den při zapnutém režimu tráva/štěrk/sníh, kde jsem jel cca také jeden km po louce. Louka byla skoro rovná. Smrdělo to po ujetí cca 500m, zastavil jsem a po chvilce to přestalo. Pak jsem jel druhých 500m a už to nesmrdělo. Žádné topení jsem zapnuté neměl. Smrad se šířil okolo auta i v autě. Výdechy pod předními sedadly. Alespoň tak mě to přišlo... Od té doby jsem najel cca dalších 200km po normálních silnicích, i do kopce, a nic, v pohodě.
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
Frana
Příspěvky: 882
Registrován: 16 lis 2008 13:54
tel.: 608885886, OK3FJ
auto: Defender 130 HCPU
Bydliště: Podkrkonosi
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#7 Příspěvek od Frana » 26 srp 2013 20:50

A nemas nahodou ten zazrak ekologie jmenem DPF (filtr pevnych castic)??? Pokud ano, mohl zrovna regenerovat, ale je to jen moje domnenka...
Defender 130 HCPU 300Tdi AT, OME +2", BFG MT KM2 285/75 R16, navijak 6t, Hannibal, Maggiolina, Engel

Uživatelský avatar
Hýta
Příspěvky: 98
Registrován: 29 bře 2012 21:17
auto: Free, D3
Bydliště: okolí Pardubic

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#8 Příspěvek od Hýta » 26 srp 2013 21:26

Téměř na 100% to je regenerace DPF. Poprvé mě to taky dostalo, smrad jak ze spálené spojky. Pokud otevřeš kapotu motoru ucítíš sálavé teplo. Docela se ta věc při regeneraci rozpálí. Jinak se dá regenerace poznat podle spotřeby. Náhodou jsem jendou měl zobrazenou průměrnou spotřebu a na rovince mimo obec to najednou začlo stoupat z 7,7 na 8,4 - pořád jsem jel cca 90. A po pár minutách zase začala klesat. Zkrátka jednou za čas F2 trochu smrdí a je rozpálenej :D

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#9 Příspěvek od zata » 26 srp 2013 21:40

Hýta píše:Téměř na 100% to je regenerace DPF. Poprvé mě to taky dostalo, smrad jak ze spálené spojky. Pokud otevřeš kapotu motoru ucítíš sálavé teplo. Docela se ta věc při regeneraci rozpálí. Jinak se dá regenerace poznat podle spotřeby. Náhodou jsem jendou měl zobrazenou průměrnou spotřebu a na rovince mimo obec to najednou začlo stoupat z 7,7 na 8,4 - pořád jsem jel cca 90. A po pár minutách zase začala klesat. Zkrátka jednou za čas F2 trochu smrdí a je rozpálenej :D
Bohužel, DPF asi mám. A je fakt, že smrad byl od motoru, jako z pod kapoty, ale linul se i vnitřkem, pod předními sedadly. Jak jsem psal, po chvíli přestal. Ale je mi divné, že před tím jsem najel cca 1000km bez smradu a po ujetí dalších cca 200km mi to zasmrdělo hned dvakrát a pak zase 200km bez smradu. Faktem je, že v těch 200km, kdy to dvakrát zasmrdělo, bylo i pár jednoduchých terénů a jízdy po Jizerských horách. Smrad je jako by se pálil kov. Prostě mě napadly hned brzdy nebo spojka...
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#10 Příspěvek od Rover » 26 srp 2013 22:25

Ekologovi, který DPF vymyslel bych ho narval do prdele a zalil ho močovinou...
Country boy...

Uživatelský avatar
Rover CK
Příspěvky: 128
Registrován: 30 zář 2012 21:38
auto: Land Rover 88

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#11 Příspěvek od Rover CK » 26 srp 2013 22:50

ale hovno, až to zase začne smrdět, tak ošahej rukou kola/brzdy ,a některý bude rozpálený jako kamna , páč se ti asi čas od času nevrací pístek v prasátku a prostě to přibrzduje
ten co zde způsobil paniku

Uživatelský avatar
Hýta
Příspěvky: 98
Registrován: 29 bře 2012 21:17
auto: Free, D3
Bydliště: okolí Pardubic

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#12 Příspěvek od Hýta » 26 srp 2013 23:46

zata píše: Bohužel, DPF asi mám. A je fakt, že smrad byl od motoru, jako z pod kapoty, ale linul se i vnitřkem, pod předními sedadly. Jak jsem psal, po chvíli přestal. Ale je mi divné, že před tím jsem najel cca 1000km bez smradu a po ujetí dalších cca 200km mi to zasmrdělo hned dvakrát a pak zase 200km bez smradu. Faktem je, že v těch 200km, kdy to dvakrát zasmrdělo, bylo i pár jednoduchých terénů a jízdy po Jizerských horách. Smrad je jako by se pálil kov. Prostě mě napadly hned brzdy nebo spojka...
Pokud ta regenerace proběhne někde na delší cestě, tak si toho ani nevšimneš. Smrad se vyvětrá, teplo rychle odvede. Ale pokud filtr regeneruje a ty zastavíš s autem v podzemních garážích dostaneš při vystupování facku smradu a předek auta je citelně rozehřátý. Navíc by to mělo regenerovat dle potřeby (když se filtr ucpe), takže to nemusí být pravidelné intervaly.

Jinak o ekologičnosti vzhledem ke zvýšené spotřebě vážně pochybuju... :think

Uživatelský avatar
Frana
Příspěvky: 882
Registrován: 16 lis 2008 13:54
tel.: 608885886, OK3FJ
auto: Defender 130 HCPU
Bydliště: Podkrkonosi
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#13 Příspěvek od Frana » 27 srp 2013 06:45

Bohuzel je tenhle ekofasistickej vymysl jedno z modernich kurvitek v kazdym novejsim aute stejne jako EGR, slozity vstrikovani, a podobny zlepsovaky ceny auta i servisu...
Defender 130 HCPU 300Tdi AT, OME +2", BFG MT KM2 285/75 R16, navijak 6t, Hannibal, Maggiolina, Engel

Uživatelský avatar
dandee
Příspěvky: 462
Registrován: 03 lis 2010 12:28
auto: Free 1.8 benz 1999

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#14 Příspěvek od dandee » 27 srp 2013 07:50

Takyto zapach som pozoroval aj ja,obcas. Mam Free 1, a vsimol som si to po oprave motoru,teda po vymene tesnenia hlavy valcov. Som najprv myslel,ze sa vypaluje tesnenie alebo co. No uz som najazdil takych 2 tis km od opravy,a objavuje sa to stale. Ale iba vonku a nie v motore,ani v kabine, iba ked vystupim z auta. Skusal som aj disky,ale vsetky boli studene. Takze sa chcem opytat,ci aj Free 1 ma to ekologicke kurvitko,ktore by to mohlo mat na svedomi.
Dik.
LR Freelander 1,8 , Fiat Ducato obytne auto , Suzuki Samuraj 1,3 , Mercedes C 180 sport coupe kompresor .

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#15 Příspěvek od zata » 27 srp 2013 08:06

dandee píše:Takyto zapach som pozoroval aj ja,obcas. Mam Free 1, a vsimol som si to po oprave motoru,teda po vymene tesnenia hlavy valcov. Som najprv myslel,ze sa vypaluje tesnenie alebo co. No uz som najazdil takych 2 tis km od opravy,a objavuje sa to stale. Ale iba vonku a nie v motore,ani v kabine, iba ked vystupim z auta. Skusal som aj disky,ale vsetky boli studene. Takze sa chcem opytat,ci aj Free 1 ma to ekologicke kurvitko,ktore by to mohlo mat na svedomi.
Dik.
Tedy, nejsem odborník, ale myslím si, že benzínové motory DPF nemají.

Jinak brzdy příště zkontroluji, to je to nejmenší. A pak se uvidí... Za 3 týdny mě čeká cca 1000km dlouhá cesta, tak se uvidí. Doufám, že mě auto nenechá někde ve štychu:-)
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Kami
Příspěvky: 69
Registrován: 31 črc 2013 08:42
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#16 Příspěvek od Kami » 27 srp 2013 08:33

Mam k mojem Free2 i CZ manual a to DPF nebude..

Pokud se regeneruje sviti zaroven s tim kontrolka.. navic pokud regenerujes DPF vyjde v podstate vsechno vyfukem..

Navic pokud nebude TR v poloze normal nemelo by se sputit, protoze to potrebuje stalou vyssi rychlost, aby se poradne vypalil..

Opravdu bych osahal vsechny brzdy, taky bych rekl, ze se nekde kousa pistek (jak psal Rover)

Kami
Příspěvky: 69
Registrován: 31 črc 2013 08:42
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#17 Příspěvek od Kami » 27 srp 2013 08:35

dandee píše:Takyto zapach som pozoroval aj ja,obcas. Mam Free 1, a vsimol som si to po oprave motoru,teda po vymene tesnenia hlavy valcov. Som najprv myslel,ze sa vypaluje tesnenie alebo co. No uz som najazdil takych 2 tis km od opravy,a objavuje sa to stale. Ale iba vonku a nie v motore,ani v kabine, iba ked vystupim z auta. Skusal som aj disky,ale vsetky boli studene. Takze sa chcem opytat,ci aj Free 1 ma to ekologicke kurvitko,ktore by to mohlo mat na svedomi.
Dik.
No, kdyz to ctu myslim, ze pri oprave se Ti dostal nejaky bordel (mazivo, tesneni, jine kapaliny) na svody a ten dela ten smrad a trva celkem dlouho nez se to vypali..

Uživatelský avatar
Hýta
Příspěvky: 98
Registrován: 29 bře 2012 21:17
auto: Free, D3
Bydliště: okolí Pardubic

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#18 Příspěvek od Hýta » 27 srp 2013 11:32

Kami píše:Mam k mojem Free2 i CZ manual a to DPF nebude..

Pokud se regeneruje sviti zaroven s tim kontrolka.. navic pokud regenerujes DPF vyjde v podstate vsechno vyfukem..

Navic pokud nebude TR v poloze normal nemelo by se sputit, protoze to potrebuje stalou vyssi rychlost, aby se poradne vypalil..

Opravdu bych osahal vsechny brzdy, taky bych rekl, ze se nekde kousa pistek (jak psal Rover)
Ja jsem teda v manuálu nic o svítící kontrolce při standardní regeneraci DPF nenašel a taky mi ještě žádná taková kontrolka nesvítila :think (najel jsem s F2 cca 12tkm)

Ta vyšší rychlost, o které se píše v manuálu je dle mého soudu pouze pro lepší chlazení filtru při regeneraci. Mám tu zkušenost, že když filtr regeneruje a zastvím v uzavřeném špatně větraném prostoru, tak je teplo i smrad z DPF velmi intenzivní.
Přílohy
Filtr_DPF_Free2.jpg

Uživatelský avatar
zata
Příspěvky: 273
Registrován: 15 črc 2013 12:13
auto: D4, Citigo
Bydliště: Ústí n/L

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#19 Příspěvek od zata » 27 srp 2013 12:17

Hýta píše:
Kami píše:Mam k mojem Free2 i CZ manual a to DPF nebude..

Pokud se regeneruje sviti zaroven s tim kontrolka.. navic pokud regenerujes DPF vyjde v podstate vsechno vyfukem..

Navic pokud nebude TR v poloze normal nemelo by se sputit, protoze to potrebuje stalou vyssi rychlost, aby se poradne vypalil..

Opravdu bych osahal vsechny brzdy, taky bych rekl, ze se nekde kousa pistek (jak psal Rover)
Ja jsem teda v manuálu nic o svítící kontrolce při standardní regeneraci DPF nenašel a taky mi ještě žádná taková kontrolka nesvítila :think (najel jsem s F2 cca 12tkm)

Ta vyšší rychlost, o které se píše v manuálu je dle mého soudu pouze pro lepší chlazení filtru při regeneraci. Mám tu zkušenost, že když filtr regeneruje a zastvím v uzavřeném špatně větraném prostoru, tak je teplo i smrad z DPF velmi intenzivní.
Jéé, prosím, nemáš v elektronické podobě český manuál na Free 2 TD4 2.2, 118KW, r.v. 2008. Mám k autu skoro všechnu dokumentaci, ale český manuál ne. Jen takovou českou "rychlokuchařku" a tam není nic zajímavého. Děkuji.
ex Audi80, ex Fabka, ex Oktávia 2, ex Oktávia 3, ex E46ci, ex FL2, ex P38, ex XJ8, ex D4

Uživatelský avatar
Hýta
Příspěvky: 98
Registrován: 29 bře 2012 21:17
auto: Free, D3
Bydliště: okolí Pardubic

Re: Aktualizace navigace + zápach při jízdě do kopce

#20 Příspěvek od Hýta » 27 srp 2013 12:58

zata píše:Jéé, prosím, nemáš v elektronické podobě český manuál na Free 2 TD4 2.2, 118KW, r.v. 2008. Mám k autu skoro všechnu dokumentaci, ale český manuál ne. Jen takovou českou "rychlokuchařku" a tam není nic zajímavého. Děkuji.
V elektronické podobě mám jen EN verzi. Ale pokud se matně pamatuji, tak tady na fóru před delší dobou kolovala česká verze. Já se tenkrát z cvičných důvodů prokousával anglickou (to jsem ještě fríčko neměl) :)

Odpovědět