Stránka 1 z 2

Outer Hebrides 2012

Napsal: 19 pro 2011 21:44
od Neklan
Delší dobu už nosím v hlavě nápad na takovou menší expedici na Vnější Hebridy. Je to trochu pro masochisty, protože bych to rád jel svojí Serií, Martinem Tůmou překřtěnou na Nekulence. Mám k tomu jednu dost zásadní podmínku - potřeboval bych, aby jela ještě aspoň jedna Serie, nejlépe se zkušeným LR fachmanem za volantem. Pokud by se nikdo z vás nepřidal, i tak bych to rád podniknul, pokud to situace dovolí, ale nejspíš bych vyměknul a jel to Discoverou.
Vnější Hebridy je nejzápadnější souostroví Skotska s hrstkou obyvatel - potomků Keltů. Většina z nich dokonce stále ovládá a občas i používá galštinu. Jak známo, ve Skotsku není statut greenlanes, a tak se mimo zpevněné komunikace oficiálně nesmí jezdit. Nicméně Hebridy jsou divočina bez Národních parků a téměř i bez obyvatel. A podle toho, co jsem četl, jsou tihle drsní obyvatelé Hebrid velmi milí a srdeční, není problém se domluvit na divokém kempování na jejich pozemcích a používání jejich nezpevněných cest. Podle LRO, jsou Hebridy dosud neobjevenou expediční destinací, a tak si říkám, že by stálo za to tohle tvrzení trochu prověřit. Jednalo by se o 910km dlouhý přejezd z Prahy do Amsterodamu - Ijmujdenu, kde kolem 19-té hodiny vyplouvá trajekt, který by nás v 9 ráno druhý den vyplyvnul až v Newcastlu. Zpáteční lístek pro auto + dva dospělé stojí kolem 440-ti liber včetně kajuty. Pak mám v plánu jet přes Edinburgh až někam pod Ben Nevis (nejvyšší hora Britského souostroví - 1344mn.m.), tam přespat a druhý den podniknout nějakou lehčí pěší tůru. Pak se přesunout na ostrov Skye (po mostě), kde prostě musím navštívit destilerii, kde se vyrábí má nejoblíbenější skotská single malt whisky - Talisker. Následovalo by nějaké poflakování se po ostrově a pak přesun do Ullapoolu, odkud by se plulo na sever ostrova Lewis a Harris, což je největší ostrov Vnějších Hebrid. Pak mám v plánu zhruba týdení pobyt, během kterého bychom přejeli a přepluli od severu na jih celé souostroví Vnějších Hebrid. Pak přesun trajektem do Obanu (další skvělá whisky) a cesta na jih, tentokrát západní stranou se zastávkou U Hadrianova valu. Večer nalodění se v Newcastlu a cesta zpět. Počítám to na max. 2 týdny a to v září, kdy je v Británii nejstabilnější počasí. Celkem by se najelo kolem 3.600 - 3.800km a za benzin (u mě 2 1/4 l benzin, počítám raději se 14-ti litry na sto) mi to při dnešních cenách a kurzu vychází na 20.300,-Kč + 19.500,-Kč za všechny trajekty a přívozy. V centrálním Skotsku počítám se stanováním v kempech, na Hebridách stanování na divoko. Měl by někdo zájem?

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 19 pro 2011 21:51
od MadTom
Hezkej plán, jel bych hned, ale s malým prckem to bude minimálně rok muset počkat. Zaujala mě jedna věc - nejstabilnější počasí. Co si pod tím mám představit. :?: Teda nějakou představu mám - kontinuálně stabilně hnusně.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 19 pro 2011 21:58
od Neklan
Podzim je v Británii nejhezčí počasí a nesmíš věřit všem povídačkám. Do Anglie jezdím často (v listopadu jsem tam třeba byl dva dny v každém týdnu) a většinou je docela hezky, tzn. oblačno až polojasno po většinu dne, obvykle prostřídáno krátkým deštíkem.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 19 pro 2011 22:03
od MadTom
Povídačkám nevěřím, když jsem tam krátce několikrát byl, tak jsem dokonce jednou zahlédl slunce. A bylo to spíš okolo léta. A protože to bylo krátce, tak jsem se ptal.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 19 pro 2011 22:32
od Neklan
Když je slunce moc, tak to nemusím stejně, jako když celý den prší... Hebridy jsou drsné a počítám s tím, že tam může být i drsné počasí.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 00:00
od Benjamin
Jsem tu od září a musím přiznat, že září i říjen byly nejhezčí. Předtím jsem tu byl vždy v létě, ale Anglii ten podzim sluší asi více. Jinak plán moc pěkný, jen momentálně mimo mé možnosti. Ale věřím, že to zaujme i někoho dalšího, držím palce :yes

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 14:23
od Luky
Ahojky , já bych určitě se svojí sérri jel... :D

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 14:59
od Allik
a ja se pridavam jako kopilot :-), musime si strihnout kterou pojedem :chuckle

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 16:04
od Acon
plánoval som na bud. rok Albánsko, ale ak mi to financie dovolia, rád zmením plány. Do Albánska môžem ísť kedykoľvek.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 18:14
od Neklan
A ty smajlíky znamenají, že si děláte srandu nebo to myslíte vážně? :D

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 18:29
od Allik
ja to myslim zcela vazne, se jen musime s Lukym poprat, ktery auto vezmem, sam bych to nedal, to je i na me najednou raketa, ale aspon ve dvou bych do toho sel

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 18:35
od Zanzibar
A není lepší tam odletět, na ostrovech pokoupit serie, pojezdit a přivézt je domů ? Jen nápad :mrgreen:

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 19:25
od Neklan
Už jsem tě prokouknul. Ty raději Serie nakupuješ, než s nimi ve finále jezdíš :ty jeden...: :) . Myslím, že když budu tvrdit, že máš víc Serií, než kolik stovek km jsi s nimi najezdil, nebudu daleko od pravdy... :D .

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 20 pro 2011 19:27
od Zanzibar
So, so. Ale tak strašné to není . :wink:

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 21 pro 2011 21:47
od Allik
tak zrada, Luky uz spolujezdce ma, takze musim najit nejakyho blazna nejdriv :sweat

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 22 pro 2011 06:48
od Hrosik
Já bych jel.... jen nevim jestli to do té doby řádně odladim....:-)

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 22 pro 2011 17:23
od Luky
Neboj , srandu si určitě nedělám....

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 16 led 2012 21:13
od Luky
Ahojky Neklane, tak jak to vypadá s organizací akce Herbides 2012, pokud jsi o tom tedy nepřestal uvažovat.... Nedáme nějakou hospodu na pokec.... :D Koukal jsem na ty trajekty a našel jsem tohle : https://ssl.directferries.com/ferry/sec ... &retn=True" onclick="window.open(this.href);return false;
Pokud se to rezervne v čas cena nemusí být tak vysoká...

S pozdravem Luky.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 16 led 2012 21:39
od Neklan
Přiznám se, že teď jsem měl trochu jiné starosti, ale s Hebridami pořád předběžně počítám. Nicméně je dost okolností, které mě můžou zabrzdit (finance, práce, rodina, tech.stav auta apod.). Do hospody za účelem plánování expedice určitě zajdu rád. Bylo by dobré vzít i Aleše, protože on se myslím někdo najde, kdo s ním do toho šel.

Re: Outer Hebrides 2012

Napsal: 16 led 2012 23:38
od Martin T
Do té hospody rád přijdu taky a s účastí to vidím tak, že bych chtěl, ale nevím, jestli to půjde.