Ventilátor topení - nejede D2

Discovery I, II, III

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2571
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Ventilátor topení - nejede D2

#1 Příspěvek od habakuk » 09 dub 2024 07:30

No mám tady takový zapeklitý problém v neděli se ventilátor topení rozběhl zřejmě chtěl na max aby vychladil interiér a během 4s umřel. Pojistka je ok, včera jsem vyndal samotný ventilátor po připojení na baterku se krásně tiše rozběhl. Udělal jsem autodiagnostiku jednotky klimatizace jen to vyhazovalo sluneční svit. Když jsem měřil napětí na konektoru motoru ventilátoru tak tam chodilo napětí 3V - 10V spíš dost náhodně. Napětí na topení jde ještě přes nějaká relátka nebo umřela jednotka klimatizace?
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

MadTom
Příspěvky: 14954
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#2 Příspěvek od MadTom » 09 dub 2024 08:04

Je tam "ježek" s velký tranzistorem, který dělá regulaci otáček (na ruku jenom pár stupňů, na automat jich to umí víc) a pokud si to správně pomatuju, tak pro plný výkon je ježek navíc obcházený relátkem. Takže schéma a měřit, pokud se samotný ventilátor točí. Ještě se mohlo stát, že motor ventilátoru už má krátké uhlíky a ty zůstaly viset, a při demontáži se uvolnily.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2571
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#3 Příspěvek od habakuk » 09 dub 2024 08:12

Motor jsem otevřel vyfoukal prachu tam za ty roky byla hromada. Uhlíky vypadají dobře ale po zpětném připojení na konektor v autě nic. Kde najdu ty toho ježka s tranzistory případně to relátko? Pokud je obcházen tak by měl minimálně na ruky a max se rozběhnout což nedělá. Něco tam umřelo okamžitě, vyplo to jak když střihne.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

MadTom
Příspěvky: 14954
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#4 Příspěvek od MadTom » 09 dub 2024 08:33

To chce schéma, ve vlaku to ale nedám. Ježek je u ventilátoru, ten na něj fouká kvůli chlazení.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2571
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#5 Příspěvek od habakuk » 09 dub 2024 11:55

Jasné chápu. Relátko ventilátoru jsem našel dle schématu na boku bloku topení to vytáhnu a prověřím. Ježka jsem taky našel a dle diskuzí na internetu kdyby byl problém v něm tak by jel minimálně na max výkon kde jak píšeš jej obchází.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Uživatelský avatar
Hanys_a_Kaca
Příspěvky: 6484
Registrován: 18 kvě 2010 09:13
tel.: 775 173 983
auto: DEF110+D2+RRC
Bydliště: Prachatice / Budějice

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#6 Příspěvek od Hanys_a_Kaca » 09 dub 2024 13:30

Nebo je mrtvej uplně ten blok a nejede vubec. Ke mně jednou přijelo auto a nefoukalo vubec - a byla mrtvá pojistka, ten tranzistorovej blok i samotnej motorek ventilátoru. Mužu se jen dohadovat, co tam proběhlo a jak. Šel jsem na to tehdy ne podle RAVE ale podle Komenského: "od snazšího k těžšímu". Pojistka nová - nic. ventilátor novej - nic. Kostka s tranzistorem nová - konečně úspěch. teda u mne ty nové díly jsou samozřejmě jeté díly, docela výhoda, když člověk má kam sáhnout (do zásob) i třeba jen na zkoušku. Mužu zkusit najít ten tranzistorovej blok snad ještě nějaký najdu. Odešlo jich ode mne docela dost, takže nějaká statistika, že umírají tady je.
Hanys a Káča

Land Rover se nekupuje, Land Rover se staví.
O našem výletu: http://www.oneland.cz

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2571
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Ventilátor topení - nejede D2

#7 Příspěvek od habakuk » 09 dub 2024 18:53

Tak přece se točí. Vyndal jsme obě relátka, vyhodil ježka. Celé to znova poskládal na podlaze auta a rozjelo se to.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Odpovědět